poniedziałek, 2 maja 2016

Bitwa pod Platejami 479 p.n.e.

   Odpowiadając na zapytanie o pochodzenie zdjęcia tła w moim blogu, wstawiam poniżej co nieco zdjęć owej dioramy (wykonana została w 2014 roku).


   W roku 479 p.n.e. król Kserkses w czasie swojej kampanii na terytorium Grecji, został zmuszony opuścić swoją potężną armię i powrócić do Azji, w celu zdławienia buntu w Babilonie. Na czele perskiej armii pozostawił Mardoniusza. Wojskami greckimi dowodził Pauzaniasz. Pod Platejami w Beocji obie strony stanęły naprzeciw siebie; każdy w dobrze wybranej dla siebie pozycji. Starali się wzajemnie prowokować do wciągnięcia przeciwnika do ataku na swoje świetnie bronione pozycje. Jednocześnie obaj wodzowie mieli świadomość, że bezczynność nie może trwać wiecznie. Problem zaopatrzenia w żywność i wodę z każdym dniem był coraz większy. W końcu pierwsi do ataku ruszyli Persowie. Niestety dla nich, z powodu niekorzystnego ukształtowania terenu, nie mogli w należyty sposób wykorzystać swojej przewagi w konnicy, z której siły Persja słynęła. Grecy wykorzystali ten fakt bezbłędnie. W starciach z przewagą piechoty, Persowie nie mieli żadnych szans dorównać greckiej falandze...,

 Poniżej kilka zdjęć w świetle sztucznym:
Dodatkowo krótki film na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=wX-YeFPp9-s

6 komentarzy:

 1. Looks beautiful and very atmospheric, great pictures!

  OdpowiedzUsuń
 2. I remember this one from when you posted it on Benno's! And it stays impressive! Fantastic work on figures and scenery!

  Greetings
  Peter

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi Peter. You're right, this diorama was on the Benno's forum (2014).

  OdpowiedzUsuń