wtorek, 26 stycznia 2016

Falanga macedońska ZVEZDA 8019

   Ukończona została formacja falangi macedońskiej, która będzie częścią dioramki "Issos 333 p.n.e.". Zestaw generalnie bardzo fajny, ale muszę powiedzieć, że spasowanie poszczególnych elementów do sklejenia ( ramiona, tarcze, włócznie) było niekoniecznie proste i przyjemne. Sporo trzeba się było namęczyć, aby uzyskać jako taki efekt prostych włóczni. Włócznie będące fabrycznie w zestawie składały się z dwóch części (miały opcjonalnie łącznik w środkowej części, jak dla mnie prezentowało się tragicznie); zastąpione zostały przez włócznie produkcji własnej. Reasumując, początkujący modelarze raczej powinni sobie ten zestaw odpuścić.













wtorek, 19 stycznia 2016

Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa

Powoli dobiegają końca prace przy "Issos", tym samym czas rozpocząć realizację kolejnego mojego pomysłu. Jakiś czas temu zakupiłem fajny zestaw figurek żywicznych przedstawiający scenę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa ( "Phersu Miniatures"). Zestaw zawiera trzy krzyże z ukrzyżowanymi postaciami ( dwaj łotrzy i Chrystus), grupę zbrojnych Rzymian i lamentujące żydowskie niewiasty.
Scenka będzie raczej wielkości winiety niż dioramy. Dodatkowo dołożę chyba jakieś postacie z drugiego zestawu ( "Nikolai" senatorowie rzymscy-zdjęcie czwarte); może z jednej z tych figur uda się zrobić figurkę św. Jana apostoła. Planuję jeszcze umieścić zakapturzoną postać przyglądającą się nieco z boku (diabeł), ale jeszcze nie wybrałem odpowiedniej figurki do tej roli (poszukiwania trwają; może ktoś podpowie jakiś pomysł :-)).




poniedziałek, 18 stycznia 2016

Diorama "Issos 333 p.n.e."- materiały wyjściowe

Do dioramki wytypowałem trzy zestawy figur ze Zvezdy:
1) Kawaleria macedońska (8007)
2) Rydwan perski z kawalerią (8008)
3) Falanga macedońska (8019)



Przygotowana została podstawka, na której zostanie zbudowana scenka. Z lewej strony maszerować będzie falanga, która będzie chciała zablokować przeprawę przez bród. Z prawej strony galopować będzie jazda grecka ścigająca perskiego króla. On sam na rydwanie będzie mknął przez rzekę (z prawej strony będzie uszkodzony most, uniemożliwiający przedostanie się na drugą stronę, dlatego Persowie do przeprawy zmuszeni będą wykorzystać stare przejście przez bród). Tuż przed brodem grupa ciężkiej kawalerii perskiej ochraniać będzie odwrót swego króla. Taki jest mniej więcej teoretyczny zamysł scenki ( ciekawe jak to się potem uda wykonać w praktyce :-)).

Kawaleria macedońska ZVEZDA 8007

   Pierwsza grupa figurek do dioramy "Issos 333 p.n.e," gotowa ( jak w tytule). Oddział pościgowy, który będzie starał się dopaść uciekającego Dariusza. Zdjęcia poniżej:







czwartek, 14 stycznia 2016

Diorama "Issos 333 p.n.e." - Prolog

   Dobiega końca budowa mojej kolejnej dioramki starożytnej. Tym razem przedstawiać będzie końcowy moment bitwy pod Issos nad rzeką Pinaros, kiedy Król Królów Dariusz III ucieka w popłochu z pola bitwy.
   Wielkie starcie, wydawałoby się małej Hellady, z potężnym i do niedawna niepokonanym Imperium Persji dobiega końca. Persja została rzucona na kolana, z których już nigdy nie powstanie. Bohaterscy obrońcy spod Termopil (480 p.n.e.) zostali pomszczeni... Od tego momentu tworzenie historii antycznego świata należało do Grecji.
   Bitwę pod Issos uważam za decydującą w kampanii Aleksandra Macedońskiego przeciw Persji. Wcześniejszy triumf Greków w 334 r. p.n.e. nad rzeką Granik był w oczywisty sposób wspaniałym i militarnym zwycięstwem Macedonii nad Persją, ale nie był ciosem śmiertelnym. Oczywiście osiągnięto zdumiewający efekt psychologiczny. Grecy uwierzyli w swoje siły i w swojego młodego króla. Persowie zaś przeciwnie, poczuli się niepewnie. Jednakże po Graniku wojska perskie w głębi imperium cały czas były jeszcze potężne i groźne. Były wciąż zdolne do pokonania Aleksandra. Przecież pomimo pierwszej poważnej porażki Persowie dysponowali ogromną armią. Losy wojny mogli cały czas rozstrzygnąć na swoją korzyść. Kolejna bitwa więc była tylko kwestią czasu.
 Aleksander maszeruje w głąb Persji i pod Issos dochodzi do decydującego starcia. Tutaj stawka jest już zdecydowanie wyższa od tej nad Granikiem. Ten kto zwycięży, zgarnie wszystko. Pomimo liczebnej przewagi Persowie ponoszą klęskę. Pojawia się pytanie o przyczyny; geniusz Aleksandra, siła falangi macedońskiej, wspomniany efekt psychologiczny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
   Po Issos mamy jeszcze zwycięstwo Aleksandra pod Gaugamelą (331 p.n.e.), ale to było już tylko postawienie kropki nad "i". Persja nie miała już szans wygrać tej kampanii.
   Tyle wstępnego komentarza, zanim pojawią się zdjęcia (najpierw trochę warsztatowych, a potem już galeria finałowa).

środa, 13 stycznia 2016

Asyryjski rydwan HAT

Patrząc na pierwsze startowe zdjęcie niniejszego bloga można odnieść wrażenie, że blog będzie poświęcony modelarstwu figurkowemu osadzonemu tematycznie w wiekach dawnych. Wrażenie jak najbardziej słuszne.